وظیفه رم ram در کامپیوتر

وظیفه رم ram در کامپیوتر - وربال

varbal آموزش سخت افزار, آموزش کامپیوتر, دانش عمومی کامپیوتر icdl

رم ram چیست و چه وظیفه ای بر عهده دارد؟

موضوع: وظیفه رم ram در کامپیوتر

حافظه ی تصادفی یا آنچه (Ram) خوانده می شود، حافظه ی کامپیوتر شما تلقی می شود. این جزء ذخیره سازی، اطلاعات مورد نیاز سیستم را به طور موقت و تا وقتی که سیستم روشن است بر عهده دارد. هنگامی که شما کامپیوتر را خاموش می کنید تمام اطلاعات رم از بین می رود. زمانی که دوباره سیستم را روشن می کنید سیستم عامل اطلاعات را یک بار دیگر از روی هارد درایو روی رم لود می کند.

رم را می توانیم یک آزاد راه پهناور در نظر بگیریم که بین پردازنده های کامپیوتر کشیده شده است و از دیگر اشکال ذخیره سازی مثل هارد و فلش می باشد. پردازنده این قابلیت را دارد که با سرعت بسیار زیاد به اطلاعات رم دسترسی داشته باشد. وقتی پای مقایسه ی رم و هارد دیسک به میان می آمد، این طور می گفتند که رم اغلب حافظه کوتاه مدت است و هارد دیسک بلند مدت. انجام کارهای فوری در ویندوز با استفاده از رم صورت می گیرد، که البته محدودیت هایی هم دارد. وقتی که داده های جدید تولید می شوند، داده های قدیمی باید پاک شوند.

هارد دیسک محلی برای ذخیره اطلاعات دائمی ماست، درست مانند حافظه بلند مدت ما. خاطرات کوتاه مدت ما پاک می شوند، اما خاطرات بلند مدت در آن می مانند.

چرا به رم حافظه تصادفی می گویند؟

اطلاعات رم از هر جهتی قابل دسترسی است. نوار کاستی را تصور کنید که برای دسترسی به اطلاعات آن باید به صورت متوالی پخش کنید. باید اطلاعات رم از نقطه ای شروع شود و به صورت پی در پی مورد استفاده قرار بگیرد.

رم شبیه به چه چیزی است؟

همانطور که می دانید رم دارای ابعاد کوچکی است. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید میکروچیپس های کوچکی به صورت مرتب روی آن ایجاد شده است. این ماژول ها بر روی اسلات بر روی مادربورد قرار می گیرند. اگر از لحاظ بایت بخواهیم نگاهی کنیم، رم ها نسبت به هارد دیسک از حافظه کمتری برخوردار هستند. یک سیستم به طور معمول دارای ۸ گیگابایت رم است، در حالی به طور معمول ۵۰۰ گیگ و یا حتی ۱ ترابایت هارد روی همان کامپیوتر یافت می شود. البته رم را با توجه به ویژگی های ماردبورد خودتان می توانید تا حدی ارتقا دهید.

چرا رم کامپیوتر را سریع تر می کند؟

رم سرعت کامپیوتر شما را افزایش می دهد، به این خاطر که غالبا دیگر نیاز نیست پردازنده برای خواندن اطلاعات به هارد دیسک مراجعه کند. گرفتن اطلاعات از رم در حد نانو ثانیه طول می کشد که این مدت برای هارد دیسک میلی ثانیه است.

مقدار رم تعداد برنامه ها یا عملیات هایی را که در یک زمان انجام می دهید محدود می کند. به طور مثال اگر حافظه رم شما کم است نمی توانید به صورت همزمان هم فوتوشاپ را باز کنید، و هم از یک مرورگر به همراه نرم افزار دیگری استفاده کنید. رم در واقع فضایی است که در دسترس برنامه قرار می دهیم تا کارش را انجام دهد.

و در آخر بگوییم کار رم نیز تا حدودی به حافظه مجازی مرتبط است. که البته بحث حافظه مجازی پیچیده تر از رم است و وظیفه اصلی رم سرعت بخشیدن به کامپیوتر است.

 

به دلیل اختلاف سرعت میان HDD و CPU دو قطعه نیاز به یک رابط دارند تا این اختلاف سرعت از بین برود، رم به عنوان حافظه کوتاه مدت کامپیوتر رابط میان HDD و CPU می باشد که اطلاعات را پس از دریافت از HDD طبقه بندی می کند و به CPU می فرستد، بدین ترتیب هرچه حافظه رم بیشتر باشد سرعت اجرای عملیات بیشتر است و باید به این نکته توجه داشت که رم بزرگتر به پردازشگر قویتری نیاز دارد.

نکته: ذخیره سازی در حافظه بلند مدت یا HDD ترتیبی با دسترسی پیمایشی می باشد و در نتیجه سرعت انتقال اطلاعات در آنها کم می باشد در صورتی که در حافظه کوتاه مدت ذخیره سازی به طور موقتی به صورت تصادفی است به همین دلیل سرعت انتقال اطلاعات در آنها بالا می باشد قابل توجه این که اطلاعات رم را پردازشگر فرخوانی می کند یعنی وقتی اطلاعات در رم قرار گرفتند تا زمانی که پردازشگر به آن نیازی نداشته باشد فراخوانی نمی شود.

مشخصات RAM:

۱- نوع رم از نظر تراشه:

الف) SDR : مشخصات آن عبارتند از:

 • دارای حافظه پایین می باشند
 • دارای سرعت پایین بالغ بر ۶۶ تا ۱۳۳ مگاهرتز می باشند
 • دارای ۱۶۸ عدد پین می باشند
 • در یک پالس زمانی فقط یک انتقال داده دارند
 • این رم ها منسوخ شده اند و فقط مادربوردهای قدیمی آنها را پشتیبانی می کنند

ب) DDR: مشخصات آنها عبارتند از:

 • دارای حافظه متوسط رو به پایین می باشند
 • سرعت متوسطی دارند
 • دارای ۱۸۴ عدد پین می باشند
 • در یک پالس زمانی دو انتقال داده دارند
 • دارای یک کانال ارتباطی هستند
 • مادربوردهای قدیمی از آنها پشتیبانی می کنند و این نوع رم ها کم کم منسوخ می شوند

پ) DDR2: مشخصات آنها عبارتند از:

 • دارای حافظه متوسط رو به بالا می باشند
 • سرعت آنها متوسط رو به بالا می باشند سرعتی بالغ بر ۵۰۰ تا ۸۰۰ مگاهرتز بر ثانیه
 • دارای ۲۴۰ عدد پین می باشند
 • در یک پالس زمانی ۴ انتقال داده دارند
 • دارای دو کانال ارتباطی می باشند Dual channel
 • از مادربوردهای قدیمی پشتیبانی نمی کنند

ت) DDR3: مشخصات آنها عبارتند از:

 • دارای حافظه بالایی می باشند
 • سرعت انتقال آنها بالاست سرعتی بالغ بر ۸۰۰ مگاهرتز تا ۲/۱ گیگاهرتز در انیه
 • دارای ۲۴۰ عدد پین می باشند
 • مثل DDR2 ها دارای دو کانال ارتباطی می باشند
 • برخلاف رم های قبلی از ولتاژ برق پایینی استفاده می کنند
 • از مادربوردهای قدیمی پشتیبانی نمی کند و فعلا در بورس فروش رم می باشد

ث) DDR4: مشخصات آنها عبارتند از:

 • این نوع رم بالاترین رم تولید شده در زمان تایپ این جزوه می باشد که ویژگی هایی بالاتر از رم های قبل را دارند.

۲- نوع رم از لحاظ تعداد پین و نوع اسلات:

الف) SIMM: مشخصات آنها عبارت است از:

 • دارای ۳۲ الی ۷۲ پین می باشند
 • دارای حافظه ای بین ۲۵۶ کیلوبایت تا ۳۲ مگابایت می باشند.

ب) DIMM: مشخصات آن ها عبارت است از:

 • دارای ۱۶۸ عدد پین می باشند
 • دارای حافظه ای بین ۳۲ مگابایت تا ۲۵۶ مگابایت می باشند
 • این حافظه ها در سرعت های ۱۰۰ مگاهرتز تا ۱۳۳ مگاهرتز می باشند

پ) RIMM: مشخصات آنها عبارت است از:

 • از لحاظ ظاهر تفاوتی با حافظه های DIMM را ندارند
 • از لحاظ سرعت از حافظه های DIMM سریع تر می باشند و سرعتی بالغ بر ۴۰۰ مگاهرتز تا ۸۰۰ مگاهرتز دارند
 • دارای حافظه ای بین ۲۵۶ مگابایت تا چند گیگابایت هستند.

 

۳- سرعت انتقال رم:

سرعت انتقال اطلاعات در رم ها تاثیر زیادی در سرعت کلی سیستم دارد و هرچه این سرعت بالاتر باشد سرعت سیستم بالاتر می رود سرعت انتقال داده ها در رم ها تا ۸۰۰ مگاهرتز و یا تا ۳۰۰۰ مگاهرتز در ثانیه وجود دارد.

برای به دست آوردن میزان حجم انتقال داده ها در ثانیه از فرمول زیر استفاده می شود:

میزان انتقال داده در ثانیه = سرعت انتقال داده بر اساس مگاهرتز  ۸

۴- تعداد کانالهای ارتباطی رم با پردازشگر:

رم ها در انواع تک کاناله دو کاناله و سه کاناله می باشند بدین معنا که تعداد گذرگاههای ارتباطی با پردازشگر این تعداد باشد بدین معنا که اگر خواستیم از رم۶ گیگابایت ۳ کاناله استفاده کنیم باید ۳ عدد رم ۲ گیگ استفاده کنیم تا سه کاناله باشد البته باید برد اصلی این معماری را پشتیبانی کند ، هر یک از این کانال ها ۶۴ بیت می باشند یعنی اصول ساخت سخت افزار این چنین است با این وجود پهنای باند رم ها با توجه به تعداد کانالهای آنها مشخص می شود .

۵- پهنای باند رم:

پهنای باند رم با توجه به تعداد کانال های آن مشخص می شود و هر کانال ۶۴ بیت می باشد البته برد اصلی باید این قابلیت را پشتیبانی کند و تعداد گذرگاههای ارتباطی با پردازشگر را برای رم فراهم کند

نکته: اگر رنگ اسلات های رم در برد اصلی با هم تفاوت داشت نشان دهنده فناوری دو یا چند کاناله می باشد که بستگی به تعداد رنگ ها دارد.

با توجه به مطالب فوق رم ها در دو یا سه نسخه ۶۴ bit و ۱۲۸ bit و ۲۵۶ bit تولید می شود.

۶- شرکت تولید کننده رم:

شرکت های معتبر تولید کننده رم عبارتند از:

GEIL – msi – Samsung , …         

وظیفه رم ram در کامپیوتر وظیفه رم ram در کامپیوتر                 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

شاید دوست داشته باشید:

کارت گرافیک چیست؟ وظیفه کارت گرافیک؟ - وربال

کارت گرافیک چیست؟ وظیفه کارت گرافیک؟

کارت گرافیک چیست و چه وظیفه ای بر عهده دارد


کارت گرافیک رابط میان مادربورد و صفحه نمایش است که بر روی مادربورد نصب می شود و پس از دریافت اطلاعات دیجیتال خروجی از رم آن را به اطلاعات نمایشی (مجموعه ای از رنگ پیکسل های ادغام شده) تبدیل و به صفحه نمایش می فرستند، اطلاعات نمایشی در اکثر کامپیوترها آنالوگ هستند و در اکثر لپ تاپ ها دیجیتال باقی می مانند.


متن کامل در ادامه مطلب

آموزش کاهش حجم اسناد word - وربال

آموزش کاهش حجم اسناد word

آموزش کاهش حجم اسناد word


گاهی اوقات ممکن است اسناد «مایکروسافت ورد» (Microsoft Word) شامل تصاویر و آبجکت‌های بسیاری در خود باشند که این مساله باعث می‌شود اندازه‌ی آن‌ها بیش از حد زیاد شده و خود اسناد نیز ساختاری طولانی و پیچیده پیدا کنند. با این حال گاهی اوقات نیز ممکن است سند ورد شما بدون هیچ دلیلی حجم زیادی داشته باشد. اگر همچین اتفاقی برای سند شما افتاده است، در این مطلب راه حل‌هایی آورده‌ایم که بتوانید به کمک آن‌ها حجم فایل خود را کاهش دهید.


متن کامل در ادامه مطلب

عوامل موثر بر سرعت کامپیوتر - وربال

عوامل موثر بر سرعت کامپیوتر

عوامل موثر بر سرعت کامپیوتر


در بسیاری از تبلیغ‌ها، بر روی سرعت پردازنده‌ی یک کامپیوتر تأکید می‌شود. چنین آگهی‌هایی مانند تبلیغ‌یک ماشین است که کاملاً بر روی موتور ماشین تأکید کرده و به سرعت آن می‌پردازند و درباره‌ی عملکرد سایر قسمت‌های آن اطلاعات زیادی ارائه نمی‌دهند. همانطور که عملکرد کلی یک ماشین دربرگیرنده‌ی عملکرد تمام اجزای سازنده‌ی آن مانند جعبه دنده، وزن، آیرودینامیک بودن، قدرت و غیره است؛ سرعت یک PC نیز به فن‌آوری‌های گوناگونی بستگی دارد که بسیاری از مردم به آنها توجه نمی‌کنند.


متن کامل در ادامه مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *