کارت گرافیک چیست؟ وظیفه کارت گرافیک؟

کارت گرافیک چیست؟ وظیفه کارت گرافیک؟ - وربال

varbal آموزش سخت افزار, آموزش کامپیوتر, دانش عمومی کامپیوتر icdl ,

مشخصات کارت گرافیک

کارت گرافیک چیست؟ وظیفه کارت گرافیک؟

تعریف کارت گرافیک

کارت گرافیک رابط میان مادربورد و صفحه نمایش است که بر روی مادربورد نصب می شود و پس از دریافت اطلاعات دیجیتال خروجی از رم آن را به اطلاعات نمایشی (مجموعه ای از رنگ پیکسل های ادغام شده) تبدیل و به صفحه نمایش می فرستند، اطلاعات نمایشی در اکثر کامپیوترها آنالوگ هستند و در اکثر لپ تاپ ها دیجیتال باقی می مانند.

مشخصات کارت گرافیک
۱- پردازنده  کارت گرافیک (GPU) 

هر کارت گرافیک دارای یک پردازنده ی جداگانه بر روی خود می باشد که عملیات گرافیکی را پردازش می کند، نوع پردازنده ی کارت گرافیک براساس مدل تراشه ی خود کارت گرافیک مشخص می شود که عبارتند از:

    الف) GDDR3 : کارت گرافیک های با این نوع تراشه دارای پهنای باند پایین در نتیجه سرعت کمتری می باشند.

     ب) GDDR5 : کارت گرافیک های با این نوع تراشه دارای پهنای باند بالا در نتیجه سرعت بیشتری می باشند.

۲- سرعت پردازش پردازنده ی کارت گرافیک (GPU core clock ):

هرچه سرعت پردازش مغز کارت گرافیک بالاتر باشد سرعت انجام عملیات گرافیکی سریع تر و بدون تاخیر انجام می شود، سرعت پردازش پردازنده کارت گرافیک براساس مگاهرتز برثانیه می باشد. سرعت پردازش پردازنده ی کارت گرافیک هر عددی را می تواند بر اساس مدل های تولید شده به خود بگیرد که معمول ترین آن ها عبارتند از:

۱ G HZ – ۲ G HZ – ۳ G HZ , …

۳- حافظه ی کارت گرافیک:

هرچه حافظه  کارت گرافیک بالاتر باشد اطلاعات گرافیکی بیشتری را جهت پردازش می تواند بر روی خود جای دهد بنابراین برای دسترسی به اطلاعات گرافیکی زیاد منتظر هارد نمی ماند لذا سرعت پردازش های گرافیکی نیز بالاتر می رود، حافظه ی کارت گرافیک براساس شاخص گیگابایت مشخص می شود که کارتهای گرافیکی در حافظه های زیر تولید می شوند:

۱G – ۲G – ۳G- 4G , …

۴- پهنای باند کارت گرافیک (BUS) :

پهنای باند میزان مسیرهای انتقال فایل را مشخص می کند که هر چه این مسیرها بیشتر باشند سرعت و میزان انتقال و پردازش اطلاعات گرافیکی بالاتر می باشد، به عنوان مثال اگر ما کارت گرافیکی با حافظه ی فوق العاده بالا مثل ۴ گیگا بایت در اختیار داشته باشیم ولی این نوع گرافیک از پهنای باند پایینی برخوردار باشد کارایی آن شاید از یک کارت گرافیک ۱ گیگابایت هم پایین تر باشد، پهنای باند را براساس شاخص bit اندازه گیری می کنند در اسلات رم ها بیش از فناوری دو الی سه کاناله یا مسیره امکان نداشت ولی اسلات های کارت توسعه تا ۱۶ مسیر در اختیار قرار داده که هر مسیر ۶۴ بیت را انتقال می دهد بنابراین کارت های گرافیک و دیگر کارت های توسعه در پهنای باندهای زیر قابل استفاده اند:                                                                                                 

  ۱۲۸bit – ۱۲۸ bit –  ۲۵۶bit – ۵۱۲bit – 1024bit

۵- نوع اسلات کارت گرافیک:

انواع اسلات کارت گرافیک به ترتیب پیشرفت عبارتند از:

الف) ISA:

  • معمولا سیاه رنگ می باشند
  • ۱۶ بیتی می باشند.

ب) PCI:

  • معمولا سفید رنگ هستند
  • ۶۴ بیتی هستند
  • دارای خاصیت plug&play می باشند یعنی سیستم های عامل مشهور بعد از راه اندازی آنها را شناسایی می کنند.

پ)AGP:

  • معمولا قهوه ای رنگ هستند.
  • پهنای باند بیشتری نسبت به اسلات های فوق دارند.

ت) PCI Experess:

  • در چند مدل چند مسیره ساخته شده اند که عبارتند از ۲ مسیره – ۴ مسیره – ۸ مسیره – ۱۶ مسیره

PCI Experess 2x, 4x. 8x, 16x

  • معمولا سیاه و سفید هستند.
۶- شرکت تولید کننده کارت گرافیک:

شرکت های تولید کننده ی کارت گرافیک از لحاظ اعتبار به ترتیب از چپ به راست عبارتند از:

nVidia – AMD – ASUS – msi – palit – HIS – Club – force 3 D – xFx – Gigabyte – sapphire – Inno 3 D – sparkle – powercolor – Zotac – Ganiward – Galaxy – Vision Tek.

* کارت گرافیک هرچه قوی تر باشد نیاز به برق بیشتر دارد بنابرین هم باید کولر قوی تری داشته باشد و هم پاوری که برای کامپیوتر خریداری می شود باید دارای توان الکتریکی بالایی باشد.

کارت گرافیک چیست؟ وظیفه کارت گرافیک؟

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

شاید دوست داشته باشید:

وظیفه رم ram در کامپیوتر - وربال

وظیفه رم ram در کامپیوتر

رم چیست و چه وظیفه ای بر عهده دارد؟رم را می توانیم یک آزاد راه پهناور در نظر بگیریم که بین پردازنده های کامپیوتر کشیده شده است و از دیگر اشکال ذخیره سازی مثل هارد و فلش می باشد. پردازنده این قابلیت را دارد که با سرعت بسیار زیاد به اطلاعات رم دسترسی داشته باشد. وقتی پای مقایسه ی رم و هارد دیسک به میان می آمد، این طور می گفتند که رم اغلب حافظه کوتاه مدت است و هارد دیسک بلند مدت. انجام کارهای فوری در ویندوز با استفاده از رم صورت می گیرد، که البته محدودیت هایی هم دارد. وقتی که داده های جدید تولید می شوند، داده های قدیمی باید پاک شوند.


متن کامل در ادامه مطلب

آموزش کاهش حجم اسناد word - وربال

آموزش کاهش حجم اسناد word

آموزش کاهش حجم اسناد word


گاهی اوقات ممکن است اسناد «مایکروسافت ورد» (Microsoft Word) شامل تصاویر و آبجکت‌های بسیاری در خود باشند که این مساله باعث می‌شود اندازه‌ی آن‌ها بیش از حد زیاد شده و خود اسناد نیز ساختاری طولانی و پیچیده پیدا کنند. با این حال گاهی اوقات نیز ممکن است سند ورد شما بدون هیچ دلیلی حجم زیادی داشته باشد. اگر همچین اتفاقی برای سند شما افتاده است، در این مطلب راه حل‌هایی آورده‌ایم که بتوانید به کمک آن‌ها حجم فایل خود را کاهش دهید.


متن کامل در ادامه مطلب

عوامل موثر بر سرعت کامپیوتر - وربال

عوامل موثر بر سرعت کامپیوتر

عوامل موثر بر سرعت کامپیوتر


در بسیاری از تبلیغ‌ها، بر روی سرعت پردازنده‌ی یک کامپیوتر تأکید می‌شود. چنین آگهی‌هایی مانند تبلیغ‌یک ماشین است که کاملاً بر روی موتور ماشین تأکید کرده و به سرعت آن می‌پردازند و درباره‌ی عملکرد سایر قسمت‌های آن اطلاعات زیادی ارائه نمی‌دهند. همانطور که عملکرد کلی یک ماشین دربرگیرنده‌ی عملکرد تمام اجزای سازنده‌ی آن مانند جعبه دنده، وزن، آیرودینامیک بودن، قدرت و غیره است؛ سرعت یک PC نیز به فن‌آوری‌های گوناگونی بستگی دارد که بسیاری از مردم به آنها توجه نمی‌کنند.


متن کامل در ادامه مطلب

1 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *